پریدن به محتوای اصلی
   

اقتصاد در جهان امروز


چالش های جهان امروز از دریچۀ درک اقتصاد سیاسی

ثبت نام بسته است

اقتصاد برای همه

شاید زیاد به این دقت نکرده باشیم که از لحظه ای که از خواب بیدار می شویم و روز را آغاز می کنیم تا زمانی که در پایان روز به خواب می رویم، زندگی همۀ ما به نحوی از اقتصاد تاثیر می گیرد. کلمۀ اقتصاد را بارها در طول روز می شنویم و با پول، خرید و فروش و قیمتها سر و کار داریم اما اقتصاد را درست نمی شناسیم و نمی دانیم دقیقا از چه طریقی بر زندگی ما تاثیر می گذارد و چه رابطه ای با ما و جامعه و دنیایی که در آن زندگی می کنیم دارد. این کلاس به صورت رایگان و در زمان کوتاهی این فرصت را به شما میدهد که مفهوم اقتصاد را بهتر بفهمید و بتوانید تا سطح قابل قبولی آن را تحلیل کنید.

پیش و پس از کلاس

شرکت در این کلاس به پیش زمینۀ خاصی احتیاج ندارد اما بعد از گذراندن آن به تصویر روشن تری از اقتصاد جهانی و ملی می رسید و مهارت پیدا می کنید که بر اساس آموخته های خودتان مبانی اقتصاد کشور را از منظر اقتصاد سیاسی تحلیل کنید. در این کلاس با موضوعات زیر نیز آشنا خواهید شد:

  • مقیاس های عملکرد اقتصادی (مانند تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری، ...)
  • قوانین بازی (مانند بخش هایی از قوانینی که زمینهٔ فعالیت اقتصادی و انتظارات را تعریف و تعیین می کنند)
  • بازیگران اصلی و تصمیم گیرندگان (مقامات رسمی، سیاست گذاران و دیگر مقامات کشوری و محلی)
  • جنبه های زندگی اقتصادی که در تقاطع اقتصاد و فرهنگ قرار دارند (مانند مسئله جنسیت در اقتصاد)
  • و برخی از نتایج وعواقب نحوه پیاده سازی اقتصاد (مانند مشکل تخریب محیط زیست)

مدرس کلاس

محمدرضا معینی

محمدرضا معینی

استاد اقتصاد سیاسی

ایران آکادمیا

کتاب

در این دوره از کتاب «اقتصاد» ارائه شده توسط پروژۀ Core به عنوان منبع اصلی درس استفاده خواهد شد. منتخبی از این کتاب به طور ویژه برای این کلاس به فارسی ترجمه شده اند و برای اولین بار طول این دوره تدریس خواهند شد. نسخه انگلیسی این کتاب نیز به صورت رایگان در دسترس شما قرار دارد. برای دریافت و خواندن آن لازم است که بر روی وب سایت پروژه، http://core-econ.org ثبت نام کنید.

علاوه بر این کتاب مقالات کوتاه و برگزیده ای از مجلات تخصصی-تحلیلی اقتصادی را مطالعه خواهید کرد، ویدیوهای آموزشی کوتاه هر جلسه را تماشا کرده و به پرسش های مرتبط با محتوای این ویدیوها پاسخ خواهید داد.

برنامه

هفته اول: مبانی ثروت ملی

هفته دوم: اقتصاد، تضاد منافع و قدرت همکاری

هفته سوم: سیاست کار و اشتغال

هفته چهارم: نقش دولت، سیاست عمومی و رانت جویی

هفته پنجم: چرا زنان در تصمیم گیری های اقتصادی غایب هستند؟

هفته ششم: اقتصاد و جامعهٔ مدنی

ثبت نام

پس از ثبت نام در سایت آکادمیکس ایمیلی حاوی لینک فعال سازی دریافت خواهید کرد. لازمست با کلیک روی آن لینک ثبت نام خود را تایید و تکمیل کنید. پس از انجام این مرحله به صفحۀ ورود به سایت برمی گردید و سپس در کلاس «اقتصاد در جهان امروز» ثبت نام می کنید. برای ثبت نام در کلاس ایمیل دیگری برای شما فرستاده نخواهد شد، اما متناسب با تاریخ شروع کلاس ایمیلهای کلاس را دریافت خواهید کرد.